درک ترمال ها (Understanding thermals)
می 16, 2020
وینگ اور استادانه WINGOVER MASTERCLASS
می 18, 2020
نمایش همه

تاب خوردن با پاراگلایدر Understanding Pitch

هنگامی که پاراگلایدر خود را به پرواز در می آورید، شما درون هارنسی قرار گرفته اید که حداقل 7 تا 10 متر زیر بال قراردارد. این بدان معنی است که شما همانند وزنه یک پاندول بزرگ هستید. بخش بزرگی از آموزش یک خلبان خوب صرف یادگیری و استفاده از این آونگ به نفع خود میشود و اجازه نمی دهد که بال یا اینرسی خلبان باعث پرتاب او به هرسویی شود.
 
 

تصور خلبان از Collapse

کنترل اثر پاندولی بال یکی از بخشهای مهم و ضروری در ایمنی پرواز می باشد. در موارد شدید، عدم کنترل صحیح می تواند باعث به هم ریختگی بال ( collapse) حتی در شرایط (جوی) آرام شود. بسیاری از خلبانان بر این باورند که این به هم ریختگی بخاطر توربالانسها می باشد، اما برخی از آنها دقیقا ناشی از عدم کنترل صحیح Pitch بال توسط خلبان می باشد. من اغلب زمانی که خلبانی در حال یادگیری wingover برای اولین بار است، این صحنه را دیده ام. اگر حرکت بال به طور صحیح با حرکت پاندولی خلبان زمانبندی نشود، وقتی همچنان خلبان در حال بالا رفتن است، بال می تواند بی وزن شده (فشار وزن از روی بال برداشته شود) و به سمت پایین تاب بخورد. وقتی خلبانان تحت آموزش هستند این حرکت معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا باید به آنها آموزش داده شود تا از تأثیر و چگونگی برخورد با آن اطلاع یابند. با این حال، وضعیت مشابه می تواند هنگامی که خلبانان وارد هوای ترمیک می شوند، رخ دهد و بال مانند موج به جلو و عقب رود. اگر عادت ندارید که نوسان بال را کنترل کنید، این عادت شما را به دردسر خواهد انداخت.

درک تاب خوردن با پاراگلایدر

همچنان که کارایی پاراگلایدرها بیشتر شده، اثر پاندولی آنها نیز بیشتر شده است. پاراگلایدرهای قدیمی تر بدلیل درگ بیشتر، سخت تر به حالت پاندولی در می آیند و به محض شروع حرکت پاندولی، از نوسان خارج می شوند. تلاش جهت افزایش کارایی بال باعث شده که بالها درگ کمتر و سرعت بیشتری داشته باشند بنابراین برای پرواز با آنها به مهارت خلبانی بیشتری نیاز می باشد. یکی از دلایلی که قبلا پاراگلایدرهای EN B برای هنرجویانی که تازه دوره آموزشی را گذرانده بودند مناسب بود, همین موضوع است, اما مشخصه های دینامیکی بهتر بال های پر جنب و جوش EN B امروزی, به سطح مهارت بالاتری احتیاج دارند. این بال های امروزی واقعا برای کلاس اینترمدیت مناسب هستند.

یادگیری تاب خوردن با پاراگلایدر

اگر فقط با دقت پرواز کنید و بال را روی سر خود ثابت نگه دارید، هرگز به روشی که بال شما در جهت Pitch و Roll تاب بخورد، عادت نمی کنید. کودکی را تصور کنید که بدون اینکه حرکتی کند بر روی تاب نشسته است. ناگهان کسی تاب را هل بدهد. کودک احساس ترس و سردرگمی خواهد داشت و ممکن است به راحتی سقوط کند. در مقابل، کودکی که در حال تاب خوردن است، کاملا براوضاع مسلط خواهد بود و می تواند آن را با پاها و بدن خود کنترل کند. بیایید این را با خلبان ما مقایسه کنیم که هنگام پرواز با دقت بسیار مراقب است بال پایدار و ثابت بالای سر او قرار داشته باشد. سپس گلایدر با ترمالی برخورد کرده و تاب خوردن بال و حرکت Pitch آغاز میشود. اگر شما هرگز بر روی بال خود تاب خوردن را تجربه نکرده باشید، ممکن است واکنش شما نسبت به این وضعیت مناسب نباشد

هنگام ورود، گلایدر ابتدا به عقب تاب خورده و سپس جلو می رود. اگر در این لحظه به طرف دیگر ترمال رسیده باشید، اگر واکنش شما اشتباه باشد بال به سادگی دچار بهم ریختگی (collapse) میشود، حتی اگر ترمال آشفته نباشد. بنابراین بخشی از تبدیل شدن به یک خلبان خوب، یادگیری استفاده ازاین تاب خوردنها می باشد.

تاب بازی

با تمرین Pitch بر روی بال خود آغاز کنید. این مانور بسیار امن است و میتواند در هر زمان از پرواز به شما تمرین داده شود، البته با داشتن حداقل ارتفاع قابل قبول -200- متر و عاری از موانع.

هشدار: این کار را فقط در شرایط آرام و تحت نظر مربی انجام دهید.

به طور مستقیم و level پرواز کنید و همزمان هر دو برک را بکشید تا گلایدر کند شود. در ابتدا فقط در حدود 20 سانتیمتر آنها را بکشید. سپس هر دو برک را به سرعت رها کنید(به وضعیت قبل برگردانید) و گلایدر در مقابل شما به طرف جلو شیرجه خواهد کرد. سپس شما به دنبال بال به سمت جلو تاب خواهید خورد. هم چنان که بسمت جلو تاب می خورید, به طور همزمان نیز برکها را به آرامی اعمال کنید. به این ترتیب میتوانید در مانور Pitch قرار بگیرید و واقعا می تواند یک بازی سرگرم کننده باشد. می توانید با زمان و دامنه نوسان بازی کنید تا واکنش های خود را برای درک حرکات بال بسنجید. ابتدا بتدریج و به آرامی شروع کنید و بعد از اینکه اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردید اجازه دهید که بال بیشتر و بیشتر در جلوی شما قرار گیرد. بسیار سرگرم کننده و جالب خواهد بود که شما تا چه حد اجازه بدهید بال در مقابل شما قرار گیرد پیش از آنکه بال شما دچار front collapse شود. اما مراقب باشید: اجازه ندهید که زاویه بال با افق کمتر از 45 درجه گردد. این مهم است که عادت کنید, با خواست خود این حرکت نوسانی را سریع و ایمن, شروع کرده و پایان دهید. تفاوت بین شروع و یا پایان دادن به تاب خوردن، تنها در زمان استفاده از برکها می باشد. به همین دلیل تمرین تنها راه حل می باشد.

تاب خوردن به طرفین

بال تنها به سمت جلو و عقب تاب نمیخورد (Pitch) بلکه از یک طرف به طرف دیگر نیز پاندول میشود (Roll) این دو حرکت نوسانی هنگامی که خلبان گردش را آغاز میکند غالبا با هم انجام میشود. چرخش هماهنگ و یکنواخت، در حالتی که خلبان برک داخل گردش را کنترل میکند- همان کاری که باعث میشود گلایدر شروع به گردش کند- با حرکت و تاب خوردن بدن در دو حالت Pitch و Roll همزمان می باشد. با فشار بیشتر برک، خیلی سریعتر و بیشتر تاب خواهید خورد و دوباره سریع بازخواهید گشت. نتیجه آنکه وقتی تلاش می کنید گلایدر به گردش ادامه دهد, با تاب دادن خودتان در جهت مخالف, بسادگی اثر منفی به گردش گلایدر وارد می کنید. با تمرین به طور خودکار یاد می گیرید که برای ایجاد چرخش کارآمد و هماهنگ ، حرکات برک را با اثر آونگی بال هماهنگ کنید.

تمرین Wingover

هنگامی که شما در تمرین تاب خوردن (Pitch & Roll) مهارت یافتید، می توانید تمرین Wingover را شروع کنید. یادگیری wingover تنها برای نمایش نیست. این مانور کمک میکند که بتوانید بال خود را بهتر کنترل نمایید و ارتباط نوسان بال به طرفین و جلو و عقب را بهتردرک نمایید. شاید به نظر پیچیده باشد، اما خوشبختانه بدن ما، توانایی یادگیری نحوه تعامل و اثراین نیروها بدون نیاز به درک واقعی آنها را دارد. فقط به تمرین wingover بپردازید و خواهید دید که ارتباط و هماهنگی شما با واکنشهای بال بهتر خواهد شد. Wingover یک سری چرخش به چپ و راست با استفاده از اتصال آنها بوسیله اثر پاندولی می باشد. مهم ترین بخش، مقدار برک اعمال شده و زمانبندی است نه اندازه چرخش. مراقب باشید که در هنگام اجرا، خیلی به بالا و با سرعت زیاد پرتاب نشوید. من دیده ام که خلبانان هیجان زده که مانور را خیلی سریع و با دامنه زیاد انجام میدهند کار خود را با collapse به پایان میرسانند. در موارد حاد هم مجبور به استفاده از کمکی در ارتفاع پایین شده اند. بنابراین مراقب باشید و قدم به قدم کار را انجام دهید.

هر گلایدر رفتار متفاوتی دارد

هر مدل از بال بدلیل سایز و طول لاینها کمی درتاب خوردن(پاندول شدن) با یکدیگر تفاوت دارند. وقتی بالتان را عوض می کنید، به زمان و کمی تمرین نیاز دارید تا واکنش های شما با واکنش پاندولی بال جدید هماهنگ شود.

 
 

برای مسلط شدن به تکنیک پاندول شدن، می بایست بدن خود را با مسیر تاب خوردن بال همراه کنید تا بتوانید از برکها بهتر و کارآمدتر استفاده نمایید. وقتی این را کاملا فرا گرفتید، از هوای توربالانسی راحت تر گذر خواهید کرد، collapse کمتری خواهید داشت و لند بهتری در انتظار شماست.

ترجمه: علیرضا جعفری

Hourmaz
Hourmaz

آکادمی پاراگلایدر هورمز

4 ديدگاه

  1. ایمان گفت:

    بسیار عالی

  2. ایمان گفت:

    تشکر از مطالب آموزنده

  3. لیلی ابراهیمیان گفت:

    عاااااالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.