پرواز با سرعت مناسب
می 26, 2020
کنترل سرعت
ژوئن 19, 2020
نمایش همه

گراند هندلینگ

چگونه با تمرينات زمينی قابليت های پروازی خود را افزايش دهيم

افزايش مهارتهای زمينی (گراند هندلینگ ) (Ground Handling) برای هر خلبان پاراگلايدر هم برای ايمنی در هنگام تيک آف و هم برای اعتماد به نفس قبل از پرواز, بسيار مهم است. اما کجا بايد تمرين کرد؟ و چه تمريناتی؟

در اين مقاله, ما مجموعه ای از نکات و تمرينات را برای شما فراهم آورده ايم تا شما را برای مهارت (Master) در کنترل بال آماده کنيم.

چيزی که بايد دنبالش باشيد, باد با سرعت ١٠ تا ٢٠ کيلومتر بر ساعت در فضای باز و شيبدار است. انجام اين تمرينات در سطح شيبدار بهتر از سطح صاف است, چون در زمين های مسطح بال کمی از خط قائم دورتر قرار گرفته که باعث می شود سخت تر حس پرواز واقعی را بدست آوريد.

اگر صبح زود قبل از اين که سايت های پاراگلايدر شلوغ شود در سايت حضور پيدا کنيد, می توانيد به يک گوشه ای برويد و تمرينات خود را شروع کنيد. از تمرين در محل اصلی تيک آف پرهيز کنيد, بنابر اين کمی دورتر از نقطه تيک آف در قسمت هموار کنار سايت محل خوبی را برای تمرين انتخاب کنيد, با اين شرايط شما به پرواز در نخواهيد آمد ولی شرايط پرواز واقعی را حس خواهيد کرد و می توانيد رفتار بال را در هنگام تيک آف با باد, خوب ياد می گيريد.

از چه وسايلی هنگام تمرينات زمينی استفاده کنيم

هميشه بخاطر داشته باشيد که هنگام تمرينات زمينی (گراند هندلینگ), کلاه ايمنی بپوشيد, چون ممکن است پايتان به جايی گير کرده و زمين بخوريد يا جريان قوی هوا شما را از زمين جدا کرده و سپس زمين خورده و سرتان با سنگ يا اجسام سخت ديگر برخورد کند. بنابر اين کلاه ايمنی خود را بپوشيد.

با پوشيدن يک هارنس فوم دار از شکستن استخوان های بدن در اثر زمين خوردن جلوگيری کنيد, اغلب هارنس های معمولی دارای فوم محافظ پشت و شانه (Back Protection) است.

پوشيدن دستکش و پوتين فراموش نشود, اولی از صدمه ديدن دست هنگام کار کردن با لاين ها و دومی محافظ پاهايتان هنگام کشيده شدن روی زمين خواهد بود.

در تمرين ها وسايل معمولی خود را که هنگام پرواز از آنها استفاده می کنيد, بکار بگيريد, با اين روش شما با حس هارنس و بال خود آشنا خواهيد شد.

اگر مايل باشيد می توانيد از بال ها و هارنس های کهنه و ارزان برای تمرين های زمينی استفاده کنيد (وسايل کهنه پروازی که برای پرواز مناسب نيستند) بنابر اين اگر به سايتی می رويد که گل آلود است يا سطح زمين بگونه ايست که ممکن است به بال شما صدمه بزند با استفاده از اين تجهيزات, بال و هارنس پروازی خود را سالم نگه داريد. برخی از خلبانان از مينی وينگ (قابل استفاده در بادهای شديد Wind soaring ) يا بال های مخصوص تمرين های زمينی (غير قابل پرواز و فقط برای تمرين در باد های شديد).

تمرين ١

نخست, بر بالا نگهداشتن بال در حالت ريورز تمرکز کنيد. بنابر اين در حالت ريورز بال را بالا آورده و تلاش کنيد آن را در پرواز نگهداريد, چيز پيچيده ای نيست, فقط زير بال به سمت وسط آن حرکت کنيد. هرگاه يک طرف بال در آستانه ريختن بود, چند قدم برداريد و بال را دوباره بالا نگهداريد.

برای در پرواز نگهداشتن بال, با بريک های کوچک, اصلاحات (Correction) کوچک و با گام هايتان اصلاحات بزرگ را انجام دهيد. اما بعد هر دو را با هم بکار ببريد. سپس جای اين دو را عوض کنيد, بعد از گام هايتان استفاده نکنيد و فقط با بريک گرفتن سعی کنيد بال را کنترل کنيد, ببينيد با اعمال اين فرامين حس شما نسبت به بال و همچنين رفتار بال چگونه تغيير می کنند.

تمرين ٢

هم چنانکه بال بالای سرتان است رو به باد برگرديد, سعی کنيد با حس کردن بال فرامين لازم را اعمال کنيد. در اين وضعيت, شما به زمين و روبرو نگاه می کنيد و حس می کنيد که باد با بال چه می کند و آن را به کدام سو می کشد, سعی کنيد در صورت حرکت بال به زير بال برويد. تلاش کنيد تا اندازه ای بريک (Input) را که برای اصلاح ياو (Yaw) و آوردن بال بالای سرتان لازم است, حس کنيد. زمان زيادی را برای اين کار در نظر بگيريد و با بال بالای سرتان به اين طرف و آن طرف حرکت کنيد تا احساس کنيد کاملا به بال تان وصل شده ايد.

تمرين ٣

سعی کنيد قبل از دويدن, فشار آوردن به بال را از قسمت بند سينه تمرين کنيد. با اين کار از لغزيدن هارنس به سمت بالا جلوگيری کرده و در مقايسه با دويدن به صورت ايستاده, ارتباط خيلی بهتری با بال پيدا می کنيد. بنابر اين در يک مسافت حداقلی با فشار آوردن به بند سينه سرعت تان را افزايش داده و به سرعت پرواز می رسيد. چند روز زمان لازم است تا اين کار را بدرستی انجام دهيد, نکته تطبيق سرعت دويدن تان با افزايش سرعت بال و حس کردن زمانی است که بايستی با گام هايتان شتاب بيشتری به بال بدهيد. سعی کنيد اين مهارت را ياد بگيريد و لانچ تميزی بدون زياد پاندول شدن داشته باشيد, نبايد به سمت جلوی بال تاب خورده و نوسان کنيد و بال ناگهان شما را از روی زمين کنده و لحظه ای بعد به زمين بکوبدتان. خلاصه آنکه, از ناحيه سينه به بال فشار آورده و در يک فاصله کوتاه سرعت تان را تا سرعت پرواز افزايش دهيد.

تمرين ۴

روی تغيير وضعيت (Transition) تان کار کنيد, وقتی در حالت ريورز بال را بالا آورده و رو به باد برگشتيد و آماده پرواز شديد دوباره پشت به باد شويد و به حالت ريورز برگرديد, سعی کنيد بدون اينکه سرتان ناگهان بچرخد به آرامی از حالت ريورز چرخيده و رو به باد شويد, مانند ورزش های رزمی کمی زانوهای خود را خم کنيد تا اين چرخش به نرمی انجام شود, با اين تمرين می توانيد به نرمی از حالت ريورز رو به باد شده و دوباره به حالت ريورز برگرديد بدون آنکه بال شما متوجه حرکت شما شده باشد. تمرکز کنيد, بال را به آرامی و پيوستگی بالا بکشيد به نرمی بچرخيد و مسافت کوتاهی را بدويد, اگر بتوانيد اين مراحل را به نرمی انجام دهيد, انگاه يک لانچ زيبا, کوتاه و موثر(Effective Launch) خواهيد داشت.

تمرين ۵

روی آهسته بالا آوردن (Slow Rise) بال تمرين کنيد و سرعت بالا آمدن آهسته بال را کنترل کنيد. با حرکت به سمت بال يا دورشدن از آن سرعت پر شدن سل ها و بالا آمدن بال را کنترل کرده و قدرت بال را بگيريد تا بال را با اهستگی هر چه بيشتر بالای سرتان بياوريد و نگذاريد بال بيفتد.

تمرين ۶

آهسته پايين آوردن (Slow Decent) بال را تمرين کنيد, با استفاده از رايزر های A سرعت پايين آمدن بال را کنترل کنيد, هم چنان که بال را کنترل می کنيد, قدرت بال را کرده در عين حال نگذاريد بال بی رمق شده و به زمين بيفتد.

تمرين ٧

نقطه واماندگی (Stall) بال را کشف کنيد. با حرکت به سمت بال يا کمی بريک و يا هردو, سعی کنيد بال را عقب برده و بياندازيد و سعی کنيد نقطه ای (هنگامی که بال را از روی زمين بلند کرده و بالای سر خود می بريد, بال يک مسير قوس و منحنی را طی می کند که در يک نقطه از اين قوس بال استال می کند) را که بال استال می کند پيدا کنيد.

بسته به سرعت بال و شيبی که روی آن ايستاده ايد, نقطه استال هر بال با بقيه متفاوت است, بهرحال پيدا کردن نقطه استال بال تان خيلی خوب است و به محض اين که بال می خواهد استال کند, ببينيد می توانيد دوباره آن را به پرواز در آوريد. به دفعات به استال بردن بال و دوباره به پرواز درآوردن آن را تمرين کنيد. بسته به شرايط باد, برای دوباره در گير شدن بال و انرژی دادن (Energize) به آن ممکن است لازم شود رايزر های A را بگيريد. اين تمرين را با استال کمی بيشتر يا کمتر ادامه دهيد و تغيير فاز بال از حالت پروازی به حالت غير پروازی را ياد بگيريد.

تمرين ٨

سپس حرکت پيچ (Pitch) بال به سمت جلو را کشف کنيد, بعد از بالا آوردن بال و سرعت گرفتن آن, اجازه دهيد بال به سمت جلو پرواز کرده و از شما جلو بزند, بدون آنکه شما از بريک ها استفاده کنيد و ببينيد می توانيد فرو ريختن (Collapse) بال را پيش بينی کنيد. اگر بريک ها را ناگهان و محکم بکشيد می توانيد از فرو ريختن بال جلوگيری کنيد, اگر چه اغلب بال فرانت تاک کرده و بعد پشت سر شما پايين می آيد, که بايد دوباره در حالت ريورز آن را بالا آورد. اين تمرين را بارها و بارها انجام دهيد تا شکل و رفتار بال را درست قبل از اينکه جلوی شما فرو بريزد, حس کنيد.

تمرين ٩

برای افزايش مهارت خود در بکار بردن بريک ها, تلاش کنيد تا لبه های بال (Wing Tip) را با زمين مماس کنيد. اين تمرين را خيلی آرام انجام دهيد. سعی کنيد بدنتان را در يک نقطه ثابت نگهداريد, به پشت مايل شده و به آرامی بدنتان را بچرخانيد و در يک موقعيت (Position) متعادل عالی قرار بگيريد, سپس با استفاده از بريک آهسته بال را در بالای سر خود به پرواز در آوريد.

اين تمرين را برای هر دو طرف بال اجرا کنيد, با اين تمرين توانايی کنترل دقيق روی بريک ها را بدست خواهيد آورد. به استال بردن لبه بال در حالی که بالای سر شما قرار دارد بسيار ساده تر از زمانی است که در کنار شما قرار دارد, بنابر اين اگر بتوانيد لبه بال استال شده را به پرواز در آوريد و دوباره آن را به استال ببريد, توانايی کنترل خوب روی بريک ها را بدست آورده ايد.

تمرين ١٠

اکنون روش های مختلف بالا آوردن بال را تمرين کنيد. ببينيد آيا بدون استفاده از رايزرهای A و فقط با تکيه پشت به هارنس و مايل شدن به عقب می توانيد بال را در باد شديد بالای سر خود بياوريد, اگر توانستيد, تلاش کنيد بال را با رايزرهای عقبی کنترل کنيد, يعنی به عقب تکيه کنيد و بال را بالای سر خود بياوريد سپس با رايزرهای عقبی پيشروی بال را کنترل کنيد.

حالا هر دو رايزر A را در يک دست و بريک را در دست ديگر بگيريد, و هنگام کنترل دست ها را در جهت مخالف يکديگر حرکت دهيد. اين تکنيک برای لانچ در هوای ترميک و زمانی که در مورد جهت باد مطمئن نيستيد يا جهت باد خيلی تغيير می کند, بسيارمفيد است. اين تمرين را با حرکت دادن دست ها در جهت مخالف يکديگر, بالا آوردن بال و کنترل آن تکرار کنيد.

تمرين را با قلاب کردن يک انگشت در حلقه بريکی که شل است ادامه دهيد, با اين تکنيک هر دو بريک در دستان شماست, اين ترکيب بسيار خوبی است, سپس تمرين را با گرفتن رايزرهای A در يک دست و رايزرهای C در دست ديگر ادامه دهيد, ببينيد اين تکنيک روی بال شما موثر است, تا چه حدی, چقدر شما فرمان را اعمال کرده ايد. با تمام اين تکنيک ها شما رفتار بال و تکنيک های مختلف را ياد می گيريد.

چالش های بيشتر در تمرينات زمينی (گراند هندلینگ)

اگر از ١٠ تمرين بالا کسل شده ايد, چيزهای زياد ديگری برای ياد گرفتن هست, می توانيد لانچ يکوری (skew) يا کج و لانچ کبرا را آزمايش کنيد, لغو لانچ (Aborted Launch) را تمرين کنيد. لانچ از پشت را تمرين کنيد, هم چنانکه در لانچ ريورز پشت به باد و رو به بال هستيد, سعی کنيد در هوا معلق شويد. لانچ بدون کنترل را تمرين کنيد, يعنی از بريک ها استفاده نکرده و تنها با وزن بدن تمام فرامين را به بال بدهيد, با اين تکنيک بال را بالا بياوريد, آن را به تعادل برسانيد, بچرخيد, بدويد و لانچ کنيد.

اگر باز هم از همه اين تمرينات دلزده شديد, جايی را که هوا اغتشاش دارد پيدا و آنجا تمرين کنيد, اين محل می تواند اطراف يک مانع بزرگ باشد, به اين ترتيب ياد می گيريد که در جريان هوای قطع شده (Broken Airflow) بال را از باد صفر به باد قوی ببريد.

چند مانع در سايت بگذاريد و در حالی که بال خود را بالای سر بره ايد, اطراف اين موانع حرکت کنيد.

عناوين تمرين های زمينی (گراند هندلینگ)

1- بال را بالا نگهداريد (در حالت ريورز)

2- به سمت باد چرخش کنيد (با حفظ تعادل)

3- با حداقل فاصله خودتان را به سرعت پرواز برسانيد

4- تغيير وضعيت (Transition)، چرخش نرم و آرام (Smooth Turns)

5- آهسته بالا آوردن بال (Slow Rise)

6- آهسته پايين آوردن بال (Slow Decent)

7- نقطه واماندگی (Stall) و دو باره به پرواز (Re‐fly) در آوردن بال

8- جلو زدن، (Pitch) و فروريختن بال (Collapse)

9- تماس کناره های بال با زمين (Tip Touches)

10- وضعيت های مختلف بالا آوردن بال (Pull‐up Variation)

Hourmaz
Hourmaz

آکادمی پاراگلایدر هورمز

3 ديدگاه

 1. جرسون خراسانی گفت:

  درود
  بسیار عالی
  🌺🌺🌺

 2. Arian گفت:

  با سلام وتشکر از استاد و همکاران هورمز
  مطالب بسیار آموزنده هست بخصوص وقتی بیشتر برای درک آن فکر میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.