زاویه سرش تحت تاثیر وینگ لودینگ نیست
می 8, 2020
وینگ لودینگ در پاراگلایدر
می 13, 2020

پرواز نزديک ديواره

هنگامی که در کنار ديواره Soaring می کنيد و تلاش داريد در ترمال بالا رويد, تا چه حد بايد به ديواره نزديک باشيد؟ صبح هنگام است و شما در حال Soaring هستيد و منتطريد که يک مسابقه XC بزرگ را شروع کنيد, يا هنگام بعد از ظهر روی يکی از خط الراس های کوهستان آلپ در نسيم دره مشغول پرواز هستيد, فرقی نمی کند, موضوع يکی است, آيا بايد Wingtip را به علف های روی ديواره چسباند؟ يا در فاصله ای دورتر از ديواره به شکار ترمال پرداخت؟
 
 

مطالعات دره Inn

در اواسط سال 2000 هواشناسان باد ترمال را در شيب های دره Inn واقع در کوهستان آلپ در اتريش را بررسی کردند. مردم اغلب فکر می کنند که هر چه به ديواره نزديک تر باشند بهتر است, اما اين بررسی ها چيز ديگری را نشان داد. جريان های ترمال در اثر تابش آفتاب و گرم شدن شيب های رو به خورشيد, ايجاد می شوند و بدنبال آن جريان همرفتی (Convection) بسمت بالای شيب شکل می گيرد. در نزديکی ديواره, اصطکاک بين جريان هوا و زمين شيب ديواره, باعث می شود تا جريان هوا آهسته تر بالا رود. مطالعات نشان داد که بهترين فاصله بين 20 تا 30 متر بيرون ديواره است.

اين عدد برای هميشه نيست

در يک روز معمولی تابستان در دره Inn، اطمينان دارم که عدد بالا درست است. اما زيبايی پرواز در آنست که هر روز سايت پروازی با روز ديگرش متفاوت است, حتی اگر هر روز روی يک ديواره پرواز کنيد (که خوش بحال تان), بدليل تغييرات هوا, چيزی که در يک روز درست است, می تواند در روز ديگر کاملا غلط باشد. اين موضوع خصوصا در مورد فاصله تا ديواره, در هنگام پرواز راست است. در برخی روزها تا حدی که می توانيد به ديواره نزديک می شويد و بهترين Climb را داريد, روزهايی ديگر می توانيد بهترين ترمال ها را در فاصله 100 تا 200 متری جلوی ديواره پيدا کنيد. اما چند عامل اصلی وجود دارد که بايد در نظر بگيريد.

صافی سطح شيب

هر چه سطح شيب صاف تر باشد, اثر سطح بر کاهش سرعت جريان بالارونده, کمتر خواهد بود. مثلا اگر سطح ديواره پوشيده از درختان باشد, آنگاه با فاصله گرفتن از ديواره, ليفت بهتری خواهيد داشت. اگر سطح ديواره پوشيده از علف های نرم باشد, با نزديک شدن به ديواره ، Climb بهتری خواهيد داشت.

ويژگی های شيب در پايين دست

اگر شکستی کوچک, مانند رديفی از پرچين ها يا خطی از درختان در شيب زير ديواره وجود داشته باشد, قبل از آنکه ترمال به قسمت بالاتر ديواره برسد, يعنی جايی که شما در حال پرواز هستيد, اين موانع مسير ترمال را تغيير می دهند. خيلی از ديواره ها دوتايی هستند, ديواره ای در ارتفاع کمتر و ديواره ای در پشت اولی و کمی بالاتر قرار گرفته است, اغلب ديواره کوچک پايينی ليفت بهتری از ديواره بزرگتر بالاتر ايجاد می کند, بنابر اين می توانيد با فاصله گرفتن از ديواره اصلی, بهتر Climb کنيد. تصور کنيد بجای Soaring در کنار ديواره اصلی, روی تپه پايينی ترمال گيری کنيد, کدام بهتر است.

ليفت باند صخره های کوچک

اگر ديواره قسمت عمودی کوچکی داشته باشد, دقيقا روی اين قسمت عمودی, هميشه ليفت خيلی بيشتری وجود دارد. معمولا يک صخره بزرگ که در دامنه شيب قرار گرفته, يا قسمتی از يک سنگ بزرگ که از سطح دامنه شيب بيرون زده, چنين شرايطی را فراهم می کند. اغلب می توانيد خودتان را در بالای قسمت عمودی ديواره , بالا نگهداريد, اما اگر آن صخره يا سنگ کاملا عمودی نباشد, اين پديده امکان پذير نيست. فکر می کنم بخشی از اين موضوع بدليل آن است که بدون نزديک شدن بيش از حد به ديواره, می توانيد کانوپی را در موقعيت بهترين ليفت قرار دهيد.

با عبور جريان هوا از روی اين صخره های کوچک, جريان هوا شتاب گرفته و در جلو و بالای صخره, ونتوری مانند کوچکی بوجود می آيد, اين موضوع باعث می شود اين صخره ها ليفت قوی تری نيز ايجاد کنند. نتيجه آنکه, اين صخره های کوچک بر خلاف آنچه که از اندازه کوچک شان انتظار داريد, ليفت بيشتری ايجاد می کنند.

شدت توربولانس

ايمنی پرواز بالاترين الويت در ملاحظات را دارد و اينکه تا چه اندازه جرئت داريد به ديواره نزديک شويد, تصميم گيری در مورد ايمنی است. اگر هوا واقعا خشن باشد, روشن است که نمی توانيد به اندازه روزهايی که هوا ملايم است, به ديواره نزديک شويد. اين تصميم امنيتی به مهارت خلبانی تان و نوع گلايدر مورد استفاده نيز بستگی دارد. وقتی به گلايدر خود اعتماد داريد, ممکن است از پرواز نزديک تر به ديواره لذت ببريد.

در انگلستان وقتی در ديناميک ليفت (Dynamic lift) ملايم و نرم کنار ديواره ها پرواز می کنم و به ديواره نزديک می شوم, کاملا احساس امنيت و اطمينان دارم. وقتی ترمال ها شروع به ترکيدن می کنند, از ريسک دوری می کنم و در فاصله ای دورتر از ديواره ترمال ها را شکار می کنم.
 
 

نويسنده: Bruce Goldsmith

ترجمه: ابوطالب کيائی ها

Hourmaz
Hourmaz
آکادمی پاراگلایدر هورمز

5 Comments

 1. محمد تاج گفت:

  مثل همیشه مختصر ، مفید ، عالی ، وبسیار کاربردی 👌👌👌

 2. رسول گفت:

  تشکر از مطالب مفید شما بسیار عالی

 3. Mahdikavousi گفت:

  عالی بود متشکرم🌺🌺

 4. ایمان گفت:

  ریج یا همان دیواره یکی از مفرح ترین و پر طرفدارترین روشهای ماندن در پرواز میان خلبانان پاراگلایدر است، به همین دلیل مطلب فوق کمک زیادی به خلبانان در این زمینه می کند.

 5. هرمز گفت:

  ممنون مطاتب مفید…کمی بیشتر اصطلاحات باز شود..وممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *