گراند هندلینگ
ژوئن 9, 2020
جزوه دوره متوسطه و پیشرفته پاراگلایدر ( Intermediate & Advance)
فوریه 9, 2022

کنترل سرعت

در اینجا شما به اسرار کار یک بال پی خواهید برد و به صورت اختصاصی تری به موضوع چگونگی پرواز پاراگلایدر پرداخته می شود.

یک پاراگلایدر در واقع یک هواپیمای کوچک است که کنترل پذیری بالایی دارد. ما می توانیم سرعت پرواز وسیله را افزایش یا کاهش دهیم و در جهات مختلف گردش نما ییم در ابتدا باید محدودیت های سرعت را بدانیم، سپس ببینیم چگونه می توانیم بر سرعت پاراگلایدر خود تاثیربگذاریم.

هر پارا گلایدر با توجه به طراحی آن دارای محدوده سرعت هوایی مشخصی است. در آینده مطالب کامل تری در خصوص این سرعت ها و چگونگی کنترل آن خواهید آموخت. اکنون قصد داریم تنها شما را با سرعت ها در پرواز آشنا نماییم.

 
 

سرعت ها

سرعت تریم (Trim speed) در هوای آرام و در یک پرواز مستقیم وقتی خلبان برک ها را کاملا بالا بدهد و هیچ دخالتی در میزان سرعت نداشته باشد، گلایدر به سرعت مشخصی در پرواز خواهد رسید. این همان سرعت تریم است. در مطلب بعدی بیشتر در باره این سرعت خواهیم گفت.

سرعت حداقل:

کمترین سرعتی که یک پاراگلایدر می تواند همچنان در وضعیت پروازی باقی بماند، سرعت حداقل (Minimum speed) نامیده می شود. در آینده خواهید آموخت که کشیدن همزمان و آرام برک ها، با افزایش زاویه حمله، باعث کاهش سرعت هوایی می شود.

در یک زاویه حمله خاص، وسیله از پرواز خارج می گردد که به آن استال (واماندگی) می گویند.

سرعت حداکثر:

در دوره های آموزشی بالاتر شما با سیستم سرعت (speed system) که در زیر پای خلبان قرار دارد آشنا خواهید شد. خلبان می تواند با استفاده از این سیستم و با ایجاد تغییر در زاویه بال سرعت هوایی وسیله پروازی را افزایش دهد. بیشترین سرعتی که یک پاراگلایدر قادر است با آن پرواز نماید، سرعت حداکثر(maximum speed) نام دارد.

سرعت پرواز:

خلبان در طول پرواز به کنترل سرعت می پردازد و در موقعیت های مختلف با سرعت مشخصی پرواز می نماید. واضح است که یک پاراگلایدر در محدوده سرعت حداقل و سرعت حداکثرخود می تواند پرواز کند. در پروازهای مقدماتی بیشترین سرعتی را که شما تجربه خواهید نمود سرعت تریم است. همچنین برای دوری از خطر استال، مربی بارها به شما تاکیید می کند که از کشیدن زیاد برک ها اجتناب کنید تا سرعت هوایی مناسبی در پرواز داشته باشید. در آینده بیشتر در این مورد خواهید آموخت.
 

Trim speed

در بیشتر وسایل پرنده سرعت تریم به سرعت طبیعی آن وسیله گفته می شود که وسیله آن را در حالتی که به حال خود رها شود پیدا می کند. در همه ی طراحی های اصولی، یک سرعت تریم ، در حالت پایدار برای وسیله پرنده جستجو می گردد که وسیله در هوای آرام آن را یافته و در آن باقی می ماند.

همانطور که بیان شد در یک پاراگلایدر سرعت تریم زمانی اتفاق می افتد که دستها را بالا بردهو نیرویی روی برک ها اعمال نگردد. در یک پاراگلایدر آموزشی این سرعت به راحتی توسط شما حاصل می گردد. زیرا مربی در طول پروازهای آموزشی، بارها درباره اینکه دستها را بالا بدهید به شما تذکر می دهد، اغلب مربی به شما توصیه می کند که دستها را در پرواز در دو طرف گوش ها نگه دارید. این کار باعث حفظ زاویه حمله مناسب می گردد.

هرگز در پاراگلایدر برک ها را به طور کامل رها نکنید. توجه به توصیه های مربی، پروازهای ایمنی را برای شما به ارمغان می آورد، در بیشتر پاراگلایدر های پیشرفته امروزی سرعت تریم برای مواقعی که ورود به سرعت بالاتر نیاز است در نظر گرفته می شود. زیرا به ندرت اتفاق می افتد که با این سرعت پرواز نماییم.

وقتی در سرعت تریم پرواز می کنیم بال ما با توجه به طول لاین ها زاویه حمله مشخصی به خود می گیرد سازندگان پاراگلایدر این زاویه حمله را محاسبه می کنند و طبق این زاویه حمله سرعت تریم وسیله مشخص می گردد. در پرواز پایدار و یکنواخت وزن بدن ما درست زیر مرکز فشار بال است. این مرکز در قسمت جلویی بال قرار دارد پس بدیهی ست که لاین های جلویی( A-B) وزن بیشتری را نسبت به لاین های ردیف های عقب تر متحمل می گردند. به همین دلیل این لاین ها اغلب دارایقطر بیشتری هستند.

بر گرفته از کتاب هنر پرواز با پاراگلایدر

مطالعه بیشتر :

پرواز با سرعت مناسب

Hourmaz
Hourmaz
آکادمی پاراگلایدر هورمز

8 Comments

 1. Yazdan گفت:

  بسیار عالی کامل و قابل فهم
  ممنون از زحماتتون

 2. یاسمن گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون

 3. ایمان گفت:

  مثل همیشه بسیار آموزنده و عالی بود.

 4. جرسون گفت:

  درود بسیار عالی

 5. هرمز توکلی گفت:

  سلام…ممنون از مطالب اموزنده ومفید..د.توکلی

 6. بسیار جامع و مفید …ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *