آموزش پاراگلایدر از سطح ابتدایی تا خلبان حرفه ای در آکادمی هوانوردی هورمز

تاریخچه پاراگلایدر:

به عنوان ابداع کننده پاراگلايدر، مي توان يکي از مهندسين و دانشمندان سابق ناسا، آقاي فرانسيس ملوين روگالو، متولد 27 ژانويه 1912 را نام برد . وی در ثبت اختراع خود در سال 1948 از تکنيکي نام برد که چگونه به وسیله پارچه و نخ می توان وسيله ای پروازي را طراحي کرد. وی به همراه همسرش، خانم گرتروده در دهه 50 میلادی اولين پاراگلايدر را به صورت مثلثي طراحي و تست کرد.

چیزی نگذشت که مفرح بودن این ورزش برای همه جهانیان آشکار شد و اولین بار انجمن ورزش های هوایی فرانسه پاراگلایدر را به عنوان یکی از ورزش های هوایی به رسمیت شناخت و سپس در سوئیس نیز پاراگلایدر کم کم رونق گرفت. در آلمان در سال 1987 از طرف وزارت راه به رسمیت شناخته شد و تحت نظارت انجمن ورزش های هوایی آلمان قرار گرفت. در ایران این ورزش از حدود سال 1993 شروع به فعالیت کرده و امروزه در اکثر نقاط ایران خلبانان پاراگلایدر پروازهای خود را انجام می دهند و در حال حاضر حدودا 33000 نفر در ایران در این رشته ورزشی مفرح و آرامش بخش فعالیت می کنند.

پاراگلایدر چگونه وسیله ای است ؟

سبک ترین، امن ترین، ارزانترین و لذت بخش ترین وسیله پروازی است که می تواند حس دیرینه پرواز را به ما القاء نماید و به خاطر حمل آسان و ساده آن که به اندازه یک کوله پشتی کوه نوردی می باشد، توانسته است در صدر پرفروشترین و پرطرفدارترین وسیله پروازی در کل دنیا و همچنین ایران قرار گیرد. این رشته ورزشی به تازگی در شاخه رشته های المپیکی قرار گرفته است و در المپیک آینده هم شاهد حضور خلبانان پاراگلایدر در این تورنومنت پرهیجان و معتبر در کلاس جهانی خواهیم بود.


از چه سنی می توانم پرواز کنم ؟

برای پرواز با پاراگلایدر، محدودیت سنی برای نوجوانان، از 14 سال به بالا است و برای افراد مسن هم محدودیت سنی وجود ندارد و در ایران و اروپا از سن 9 تا 93 سال خلبانان پاراگلایدر در حال فعالیت هستند.

آیا به من مدرکی برای خلبانی پاراگلایدر داده می شود ؟

در پایان دوره آموزشی مربوطه که بین 1 تا 3 ماه به طول می انجامد گواهینامه خلبانی با پاراگلایدر تحت نظر فدراسیون انجمن ورزش های هوایی کشور به هنرجویان اعطا می گردد.

دوره های آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی پاراگلایدر زیر نظر مربی با سابقه پاراگلایدر مشهد، آقای مهدی فیضی

دوره مبتدی
(Beginner)

دوره آموزشی مبتدی
این دوره مناسب کسانی است که برای اولین بار قصد دارند آموزش پرواز با پارگلایدر را آغاز کنند در طول این دوره تمامی تجهیزات از طرف باشگاه به هنرجو ارائه میگرددو همچنین هنرجو تحت پوشش بیمه ایران خواهد بود.

دوره مستقل
(Novice)

دوره آموزشی مستقل
این دوره مناسب هنرجویانی میباشد که تصمیم دارند ، آموزش را ادامه داده و زیربنای پروازی خود را برای دوره بالاتر یعنی ترمال گیری و سایر مانور های ترم بعد محکم کرده و خود را برای ترم متوسطه آماده نمایند .

دوره متوسطه
(Intermediate)

دوره آموزشی متوسطه
این دوره مناسب خلبانانی است که تصمیم گرفته اند قدم در دنیای حرفه ای پرواز با پاراگلایدر نهاده و آماده اند تمام روش های کسب ارتفاع و کاهش ارتفاع را بصورت حرفه پیگیری کنند.

دوره پیشرفته
(Advance)

دوره آموزشی متوسطه
دوره پیشرفته دوره ای است تخصصی برای خلبان مسابقه ای. در این دوره خلبان یاد می گیرد چگونه از پاراگلایدر خود برای پیمودن مسافت های طولانی تر استفاده کند.
 
دوره امنیت پرواز

دوره امنیت پرواز

در این دوره خلبان با انجام مانورهایی از قبل تعریف شده ، به رفتارهای خاص وسیله پروازی خود پی می برد تا بتواند در شرایط بی ثبات و نامساعد هوا با اجرای دستورات صحیح ، وسیله پروازی را به کنترل خود در آورد.

اطلاعات بیشتر